Program „Archipelag Skarbów”

31.03. i 01.04. 2022 został zrealizowany w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów – Wyprawa Odkrywców. Program  powstał jako odpowiedź profilaktyczna ekspertów IPZIN i środowiska trenerów programu Archipelag Skarbów® na potrzeby związane z trudną i dynamicznie zmieniającą się sytuacją młodzieży, rodziny, szkoły i całego społeczeństwa, powstałą na skutek epidemii koronawirusa. 

Program został opracowany na podstawie wybranych elementów rekomendowanego  programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®, a także elementów programu Nawigacja w kryzysie oraz doświadczeń wyniesionych z ogólnopolskiej Akcji Nawigacji – Chroń siebie, wspieraj innych. Ważnym elementem opracowania programu, był raport Młodzież w czasie epidemii. Komu jest najtrudniej? Działania te miały miejsce w okresie pierwszej fali epidemii,  od kwietnia do czerwca br. i zostały docenione przez Ministerstwo Zdrowia, Krajowego Konsultanta w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, reprezentującej System Rekomendacji Programów Profilaktycznych. 

 Podstawowym celem programu jest wsparcie młodzieży i pomoc w odnalezieniu się w obecnej, skomplikowanej sytuacji społecznej, związanej z epidemią oraz nauka umiejętności radzenia sobie w innych sytuacjach kryzysowych, poprzez skierowanie uwagi na kluczowe,
z punktu widzenia nastolatka, cele życiowe.

Drugim celem działania jest wsparcie dorosłych (rodziców, nauczycieli) w pełnieniu funkcji wychowawczej i profilaktycznej w obecnej rzeczywistości. Dodatkowo używanie nowoczesnych narzędzi i interesujących treści może stanowić dla wychowawców inspirację do wykorzystania w ich pracy zdalnej z młodzieżą. 

W dwudniowych warsztatach udział wzięli uczniowie klas VII i VIII, wraz z wychowawcami i pedagogiem. Obyły się także spotkania dla nauczycieli i rodziców.

Podczas warsztatów młodzież zamieniła się w poszukiwaczy skarbów: jest nimi głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Warsztaty prowadzone były w dynamiczny sposób. Informacje przekazywane były  poprzez prezentacje multimedialne, quizy, krótkie filmiki i muzykę, ćwiczenia. Młodzież była zachęcana aby odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Chętni uczniowie , po pierwszym dniu zajęć, w domu,  przygotowali prace w ramach Festiwalu Twórczości. Swoje dzieła prezentowali przed uczniami podczas drugiego dnia warsztatów. Życzymy naszym uczniom, by odnaleźli swój skarb – swoje szczęście.