Cyberbezpieczeństwo - prelakcja dla uczniów klas VII i VIII

Cyberprzemoc i zagrożenia w Internecie były tematem prelekcji zorganizowanej dla uczniów w Publicznej Szkole Podstawowej w Łambinowicach. Podczas spotkania z uczniami klas VII i VIII  ten ważny temat omówili sierż. sztab. Marta Kublin i asp. Adrian Kulas z KPP w Nysie.

Zakres tego rodzaju przestępczości jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi włamania na konta bankowe, profile społecznościowe, kradzieże baz danych lub tożsamości i przesyłanie szkodliwego oprogramowania. Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien poznać zasady bezpieczeństwa w sieci.

asp. Adrian Kulas   przestrzegał młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościach i nie zawieraniem podejrzanych znajomości w internecie. Funkcjonariusze tłumaczyli, jak warto być ostrożnym w kontaktach w sieci, po to aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.

Cyberprzestępczość, a z drugiej strony cyberprzemoc to tematy, które policjanci poruszyli podczas spotkania z młodzieżą. Udostępnianie zdjęć, adresów oraz innych danych mogą wykorzystać internetowi przestępcy, którzy często podszywają się pod małoletnich, po to żeby wzbudzić ich zaufanie i nawiązać znajomość. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną.

Na zakończenie sierż. sztab. Marta Kublin rozmawiała z młodymi ludźmi o niebezpieczeństwie, jakie może nieść ze sobą cyberprzemoc. Uświadamiała, że wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu jest jedną z form przemocy. Podkreślała także, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w Internecie, może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencje.