Wycieczka klas VIII do Auschwitz - Birkenau

„Nigdy nie bądźcie obojętni” to słowa, które usłyszeli od przewodnika uczniowie klas ósmych podczas wizyty w dniu 30 maja 2022 roku w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau byłym niemieckim i nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Nawet najlepiej przygotowana i zrealizowana lekcja w szkole nie jest w stanie przekazać uczniom wiedzy o tak tragicznym dla człowieka miejscu. Od wielu lat organizuję wycieczki do Auschwitz-Birkenau i za każdym razem jest ona ogromnym przeżyciem. Szczególnie dla uczniów, którzy obóz odwiedzają po raz pierwszy. W tym roku młodzież odmówiła ustawienia się do zdjęcia. W późniejszych rozmowach twierdzili, że mieli taki wewnętrzny opór, że nie wypada „przecież nie robi się zdjęć na cmentarzu”. Takie zachowanie potrafi zaskoczyć nawet wieloletniego nauczyciela. Jest również budująca, że przedstawiciele młodzieży, o której niejednokrotnie słyszymy tyle złego, jest tak wrażliwa na tragizm tego miejsca.
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to ponadczasowa sentencja. W obliczu dzisiejszych wydarzeń, kiedy historia zatoczyła koło, słowa te mają jeszcze większe znaczenie. Niech wizyta w takim miejscu zawsze będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń, które jak pokazała nasza młodzież nigdy nie będzie obojętne wobec ludzkiej tragedii.