"Debata" - warsztaty profilaktyczne

W dniach 10 i 11 października w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne „Debata”, przeprowadzone przez psychologa z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Warsztaty mogły odbyć się dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łambinowicach.

Adresatami programu byli uczniowie z klas 5 i 6. Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Przeprowadzana podczas programu ankieta umożliwiła postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież.

Program „Debata” utrzymany był w konwencji spotkania - warsztatów, które trwały trzy godziny dydaktyczne. Opierał się głównie na pracy uczestników, w jego trakcie wykorzystywane były aktywne metody prowadzenia zajęć, takie jak burza mózgów, praca w małych grupach czy świadectwa trzeźwości. Odpowiedzi podawane przez uczestników „Debaty” były poddawane komentarzowi prowadzącego. Ten element stanowił okazję do przekazania wiedzy w formie mini wykładu na temat różnorodnych konsekwencji picia alkoholu przez młodych ludzi, w tym do obalania stereotypów i mitów związanych z alkoholem. W tym kontekście, w trakcie trwania Programu, prowadzący podkreślał wagę trzeźwej zabawy i konieczność ćwiczenia tej umiejętności oraz przekazał wiedzę na temat konsekwencji picia.
Spotkanie bardzo zainteresowało uczniów, którzy aktywnie i z ciekawością uczestniczyli w zajęciach!