Szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla uczniów naszej szkoły

Uczniowie klas piątych i szóstych, którzy ukończyli 11 rok życia wzięli udział 12 grudnia w szkoleniu z podstawowych zabiegów ratujących życie, które jest elementem badania naukowego mającego na celu określenie związku między masą ciała i wzrostem dzieci a skutecznością prowadzenia przez nie masażu serca .

Uczestnicy zostali przeszkoleni przez wykwalifikowany personel Ratowników Medycznych - pracowników Uniwersytetu Opolskiego w zakresie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli między innymi tzw. masażu serca. Następnie poproszono ich o uciskanie klatki piersiowej na specjalnym manekinie do nauki resuscytacji przez 2 minuty. W trakcie prowadzenia uciśnięć została zarejestrowana głębokość na jaką klatka piersiowa jest uciskana.

Przedsięwzięcie ma na celu zbadanie w której grupie wiekowej młodzież jest w stanie prawidłowo uciskać klatkę piersiową podczas resuscytacji krążeniowo- oddechowej.