Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

W tym roku akcja „Dzień Kolorowej Skarpetki” zagościła również w naszej szkole w B1 i B2. Symbolem są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa

Z uwagi na zaplanowane atrakcje związane z obchodami pierwszego dnia wiosny,  nasi uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe  skarpetki w dniu 22 marca. W ramach akcji uczniowie projektowali również kolorowe skarpetki oraz zakładki do książek.

Celem akcji jest przede wszystkim uświadamianie uczniom, już od najmłodszych lat, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby i pragnienia jak osoby zdrowe. Każdy z nas oczekuje uwagi, miłości, akceptacji i szacunku. Dlatego cel jaki przyświeca tej akcji, to promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, nietuzinkowy, ciekawy oraz inspirujący. I te wartości zawsze przekazujemy wszystkim naszym uczniom.

„Przyjaciele nie liczą chromosomów, lecz ubierają skarpetki”.

opracowała: Magdalena Józak