Wycieczka klas 5 i 6 do Krakowa i Wieliczki

16 maja uczniowie  klas 5 i 6 wraz z wychowawcami wyruszyli  na długo wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Celem tego wyjazdu edukacyjnego było poznanie najciekawszych miejsc historycznych, oraz zabytków kultury Polski. Po przyjeździe do Krakowa pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy były Ogrody Jordanowskie. Stworzony kiedyś park przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do wypoczynku i  zabawy. Ten rozległy  teren w środku miasta obecnie obfituje w rzeźby najbardziej znanych i zasłużonych postaci naszej historii. Byli to ludzie kultury, wojskowi, duchowni i inni zasłużeni w różnorodnych działaniach na rzecz Polski.

Przewodnik, który nam towarzyszył przez całą wycieczkę zaproponował grę terenową polegającą na odszukiwaniu konkretnych postaci i zapisywaniu informacji o nich. Po wykonaniu zadania prezentowaliśmy wszystkim uczestnikom wycieczki naszą wiedzę na temat tych osób. Tego dnia poznaliśmy także bardzo ciekawe miejsce jakim była kopalnia soli w Wieliczce. Tu pokonaliśmy mnóstwo schodów aby poznawać kolejne kondygnacje i zakamarki kopalni. Przewodnik kopalni opowiedział o tym w jaki sposób kiedyś wydobywano sól, jak ją transportowano, a także przewidywano podziemne wybuchy gazu. Były to ciekawe opowieści, a my z zaciekawieniem przyglądaliśmy się wizualizacjom tych procesów w formie figur i rzeźb.
Po przyjeździe do hotelu czekał na nas ciepły obiad i przytulne pokoje. Odwiedzinom koleżeńskim nie było końca. Pobyt w hotelu był też okazją do zgłębienia koleżeńskich więzi,  dłuższych rozmów i wspólnych zabaw.
Na następny dzień po śniadaniu czekało nas zwiedzanie Krakowa. Na trasie tego spaceru zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc- Smoka Wawelskiego buchającego ogniem, krypty podziemne i kaplicę na Wawelu. Najciekawszą atrakcją był dzwon Zygmunta pamiętający czasy szesnastego wieku. Wielu z nas dotknęło serca dzwonu przywołując marzenie, które być  może się spełni jak głosi legenda. To miejsce pachnące drewnem i przywołujące dzieje historii dawało poczucie, że jesteśmy w sercu Krakowa. Można było sobie wyobrazić te dzieje, które znamy tylko z historii. Pomimo że w tym dniu nie dopisała pogoda, doceniamy fakt  że zobaczyliśmy tak wiele wspaniałych miejsc. Nie obyło się bez pamiątek.
Na zakończenie w Sukiennicach można było kupić najbardziej oryginalne rzeczy, np. miniaturę rycerza średniowiecznego, bransoletkę z bursztynu czy drzewko szczęścia. Wielu z nas zakupiło maskotkę wycieczki- białą gąskę, która nieustannie wprawiała nas w dobry nastrój. Wycieczka do Krakowa wpisze się w naszą pamięć jako przeżycie pełne wrażeń, uśmiechu i niespodzianek. Dzięki niej poznaliśmy wiele wydarzeń z historii Polski, a zakupione pamiątki będą przypominały o mile spędzonym czasie.