Narodowe Czytanie" relacja z wydarzenia (foto+wideo)

W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie”, w której prezentowane są dzieła tworzące kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. "Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistość bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza”. W Drugiej Rzeczpospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki nakręcono w 1939 roku, ale w czasie II wojny światowej obraz zaginął. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80 XX w. "Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w 2023r.
Dzieło Elizy Orzeszkowej czytało dziecięciu uczniów:
1. Borys Koteluk
2. Maja Mazurek
3. Julia Wydra
4. Oliwia Gandziała
5. Filip Padamczyk
6. Anna Browarska
7. Ola Piwowarczyk
8. Kacper Borek
9. Maja Stefanicka
10. Julia Czubasiewicz

Do nakręcenia wspólnego czytania wykorzystano sprzęt z programu "Laboratoria przyszłości”.