Spektakle profilaktyczne

12.04.2016r gościliśmy w naszej szkole aktorów z Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Dla uczniów klas IV – VI odbył się spektakl p.t. „Twój wybór”, a dla uczniów z klas I – III „Kajtek szuka przyjaciela”.

W spektaklu „Twój wybór” widzowie  mieli szansę, identyfikując się bez trudu z główną bohaterką, utwierdzić w przekonaniu, że tylko przywiązanie się do weryfikowalnych autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwala uniknąć podstępnych pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”.

Wartości dydaktyczne i profilaktyczne spektaklu:

- otwarta prezentacja problemów i zagadnień związanych z momentem przejścia młodzieży w kolejny etap dojrzewania,

- rodzina i nauczyciele jako naturalne autorytety,

- zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w nowej grupie rówieśniczej - przemoc i agresja werbalno- fizyczna w środowisku szkolnym,

- problem agresji elektronicznej (agresja uprzedzeniowa, mobbing, agresja wobec pokrzywdzonych),

- profilaktyka używek: DOPALACZE, narkotyki, środki psychoaktywne, alkohol, papierosy.

Spektakl „Kajtek szuka przyjaciela” to inscenizacja dla uczniów klas I – III, podczas którego przekazane były następujące treści:

- budowanie pozycji w grupie rówieśniczej bez elementów przemocy i agresji,

- edukacja emocjonalna (rozumienie uczuć innych ludzi-empatia, akceptacja i kontrola nad emocjami, właściwe postępowanie w sytuacjach trudnych,)

- budowa etosu człowieka godnego szacunku ( właściwe zachowanie, unikanie niewłaściwego słownictwa)

- profilaktyka zdrowego stylu życia( higiena codzienna, zdrowa żywność, udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia).

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli zaprezentowane inscenizacje.

oprc.E. Szczepanowska