Warsztaty społeczne „Mania poszukiwania”

Dobiega końca rok szkolny 2016/2017…Niedługo wakacje… Kończą się też oryginalne zajęcia „Mania poszukiwania” dla uczniów klas 4 - 6, realizowane w ramach unijnego Projektu „Jesteśmy aktywni, kreatywni i kompetentni” w Publicznej Szkole Podstawowej w Łambinowicach. Odbywają się one w 2. grupach. Każda grupa liczy 14. uczniów.

Dlaczego „warsztaty społeczne”? Dlaczego „mania”? Dlaczego „poszukiwania”? Zajęcia realizuje p. Violetta Junka, z którą przede wszystkim  kształtowaliśmy, doskonaliliśmy nasze relacje z innymi, relacje społeczne. Obserwowaliśmy
i ćwiczyliśmy zachowania asertywne, empatyczne. Uczyliśmy się tolerancji i szacunku. Przypominaliśmy zasady kultury osobistej. Stawialiśmy na uprzejmość. Współpracowaliśmy w grupach. Doskonaliliśmy powyższe cele, realizując projekt edukacyjny pt. „Dlaczego akurat „Mały Książę”?”. Aby jak najlepiej odnieść się do zagadnień dotyczących, po prostu, życia w społeczeństwie, „odwiedziliśmy” świat teatru zarówno w rzeczywistości,
jak i w przenośni. Na zajęciach wykonywaliśmy sporo ćwiczeń symulujących pracę aktora, która bezwzględnie musi opierać się na wzajemnym zaufaniu, dobrej współpracy, umiejętności współodczuwania czy asertywności. Obserwowaliśmy aktorów także podczas 6. spektakli, które obejrzeliśmy od marca do maja w różnych instytucjach kultury w kilku polskich miastach. Te wyjazdy edukacyjne miały być również dla nas „giełdą pomysłów”, ponieważ główny cel naszych zajęć, nad którym jeszcze obecnie pracujemy, jest wystawienie w naszej szkole spektaklu „Mały Książę”. Aby to zrobić, musieliśmy zacząć od dokładnego poznania przygód Małego Księcia. Potem było pisanie scenariusza, podział ról i innych funkcji… Wykonanie elementów scenografii i wybranych rekwizytów… Wykonanie afisza… Szukanie i zgranie muzyki… Planowanie choreografii… Tworzenie kostiumów… Próby… Najważniejsze, czyli spektakl, jeszcze przed nami.

            „Mania” to uzależnienie, robienie czegoś ciągle, „ poszukiwania”, bo nieustannie szperaliśmy w świecie teatru, „warsztaty społeczne”, bo na każdym kroku odwoływaliśmy się do konkretnych postaw społecznych. A… i jeszcze „Mały Książę”. Dlaczego? Bo to chyba najlepszy przykład nagromadzenia różnorakich relacji międzyludzkich, i tych negatywnych – niepożądanych, takich jak zazdrość, zarozumiałość czy chęć rządzenia innymi w negatywnym tego słowa znaczeniu, jak i tych pozytywnych, nieodzownych we współżyciu z innymi ludźmi.

Uczestniczki warsztatów „Mania poszukiwania”