Bezpieczne ferie 2018

8.01.2018r odbyło się spotkanie uczniów z policjantką,  Panią sierż. Małgorzatą Gostkowską, która przypomniała zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Oto kilka z nich:

• Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;
  • W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami;
  • Nie doczepiajmy sanek do samochodu;
  • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby;
  • Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
  • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
  • Bądźmy widoczni na drodze. Noś odblaski!
  •  NUMER ALARMOWY: 112

Pamiętajmy także o:

• Zdrowym odżywianiu.
  • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
  • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
  • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
  • Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.

NIEWAŻNE, GDZIE SPĘDZASZ FERIE, SĄ ZASADY, O KTÓRYCH ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ:

• Informuj opiekunów gdzie dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz
  • Nie noś kluczy, komórki, pieniędzy w widocznym miejscu – to może skusić potencjalnego złodzieja
  • Nie rozmawiaj z obcymi osobami i nie ufaj im
  • Przestrzegaj zasad poruszania się po drodze
  • Nikomu nie podawaj swojego adresu zamieszkania, nazwiska, nr telefonu
  • Jeśli ktoś próbuje Cię skrzywdzić, wołaj głośno o pomoc
  • Jeśli ktoś krzywdzi Twojego kolegę, reaguj natychmiast i zawołaj osobę dorosłą

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

• zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami
  • nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu)
  • zachowaj dystans - nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci
  • bądź szczery – nie podawaj się za kogoś, kim nie jesteś; bądź uprzejmy, ale nie wdawaj się w dyskusję z natrętnymi osobami

BEZPIECZNE ZIMOWISKO

Wyjazd z kolegami na obóz to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i świetnej zabawy. By te wspomnienia miały swój urok zadbaj o to, by nic złego nie przydarzyło Ci się w trakcie zimowiska:

• ustal z rodzicami godzinę, o której będą do Ciebie dzwonić każdego dnia bądź Ty do Nich
  • zawsze uważnie słuchaj poleceń opiekunów
  • nie oddalaj się od grupy podczas wycieczek
  • nie noś przy sobie wartościowych rzeczy – komórki, pieniędzy, MP3…

RODZICU, jeśli wysyłasz swoje dziecko na zimowisko, pamiętaj, by:

• nie dawać mu wartościowych przedmiotów
  • umówić się z dzieckiem, że będziesz telefonować o określonej porze
  • przygotować mu informacje z podstawowymi danymi, numerem telefonu do siebie i do placówki wypoczynku lub opiekuna zimowiska
  • jego ubranie wierzchnie miało elementy odblaskowe
  • sprawdzić, czy organizator jest zarejestrowany w Kuratorium Oświaty
  • potwierdzić, czy z dziećmi jedzie odpowiednia liczba opiekunów (1 na 15 dzieci)
  • sprawdzić, czy firma przewozowa ma zezwolenie na krajowy przewóz osób i czy dysponuje taborem zastępczym w razie awarii
  • sprawdzić sprawność autokaru przewożącego dzieci na wypoczynek: najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Osoby jeżdżące na nartach zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej „Bezpiecznie na  STOKU”, gdzie warto zapoznać się lub przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa na w górach.

Źródło: „Bezpieczna Droga”