Program dla szkół czyli jak Ekipa Chrumasa rozpoczęła dziłalność w naszej szkole.

W piątkowy poranek 7 września na korytarzu szkolnym w budynku nr 1 pojawiły się plakaty, informujące, że w naszej szkole zawitała Jesień ze swoimi darami.

Tym razem zawitała, ale nie sama. Przybyła w towarzystwie Chrumasów, czyli  maskotek promujących tegoroczny Program dla szkół.

Świetlica szkolna zainicjowała w ten sposób cykl zajęć, poświęconych prawidłowym nawykom żywieniowym oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Do akcji włączone zostały panie kucharki, które częstowały wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, obecnych w tym czasie w szkole, przekąskami przygotowanymi z tegorocznych warzyw i owoców. Uczniowie mogli więc zadegustować jabłkowego musu ,dżemu malinowego lub powideł śliwkowych z pyszną, drożdżową bułką. Równie smakowicie prezentował się miód na chlebie ze świeżym masełkiem. Jednak najwiekszym powodzeniem cieszyły się porcje śliwek, jabłek czy winogronu, przygotowane przez panie kucharki w formie bajecznie kolorowych owocowych koreczków. Ważny jest  smak, ważne są barwy, ale najważniejsze, że takie produkty niosą ze sobą zdrowie i dobre samopoczucie. Aby takie zdrowe nawyki zostały utrwalone uczniowie i ich rodzice otrzymywali ulotki, które zawierały np. apel do rodziców mówiacy, że to rodzic jest odpowiedzialny za nawyki żywieniowe swojego dziecka, które obserwuje i często naśladuje dorosłych. Przedstawiono zasady, jak prawidłowo komponować dietę dla ucznia, czy też, co to znaczy " zdrowa żywość".

Podczas tego spotkania, uczniowie nie tylko konsumowali zdrowe przysmaki, ale również mieli okazję zapoznać się z takimi pojęciami jak: owoce i warzywa regionalne oraz sezonowe. Najważniejsze, że po tym spotkaniu z darami Jesieni i Ekipą Chrumasa, jest to, że zapewne wielu uczniów przekonało się, iż jedzenie warzyw i owoców, to nie tylko obowiązek, ale super przyjemność