„ Świetlica dla ucznia”

Świetlica szkolna, to nieodłączna  część uczniowskiej  rzeczywistości.

Każdy młody człowiek od początku do końca swojej szkolnej kariery wielokrotnie ma okazję odwiedzić to miejsce. A czym ono  różni się od innych pomieszczeń w naszej szkole i jaką pełni funkcję? Dla osób, które już dawno zakończyły edukację, a nawet ich dzieci nie pamiętają, jak to było kiedy było się uczniem , to szara i mało atrakcyjna część szkoły. Tu według stereotypów uczniowie z kluczykami na szyi oczekiwali na lekcje lub po zajęciach przesiadywali  do chwili pójścia do domu. Ten czas najczęściej wypełniali  odrabianiem zadania domowego  pod okiem nauczycielki. Traktowano świetlicę jak „ przechowalnie" dla uczniów.

 

 

Ten obraz w żaden sposób nie pasuje do współczesnych realiów, a zwłaszcza do sposobu funkcjonowania naszej placówki. Od wielu lat walczymy  ze stereotypami i krok po kroku unowocześniamy  pracę zarówno szkoły jak  i funkcjonowanie świetlicy. Naszym nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa, opieki , ale również możliwości rozwoju zarówno  emocjonalnego jak i  fizycznego .To  brzmi banalnie i standardowo, ale nie łatwo jest  sprostać tym wszystkim  wymaganiom. W tym celu zadania świetlicy realizują nauczyciele w pełni profesjonalnie przygotowani do pracy  w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, posiadający również dodatkowe kwalifikacje pozwalające na poszerzenie oferty  zajęć

z uczniami.

 

  

 Jak więc wygląda dzień codzienny w naszej świetlicy?  Składa się on z trzech podstawowych składników :

z opieki nad uczniami dojeżdżającymi,  z  zajęć dydaktycznych oraz z dożywiania uczniów.

     Już od wczesnych  godzin porannych świetlica tętni życiem . Przebywają  w niej uczniowie dojeżdżający

i te dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić im opieki. Czas spędzany przez dzieci w świetlicy wypełniają różnego typu  zajęcia dostosowane do  ich potrzeb i zróżnicowane pod względem tematyki. Należą do nich zajęcia plastyczne , podczas  których doskonalimy umiejętności manualne oraz uwrażliwiamy na walory estetyczne otaczającego nas świata. Uzyskujemy to pracując wieloma  technikami :wycinamy,   malujemy farbami, pastelami, tworzymy przestrzenne układy plastyczne . Podczas zajęć dydaktycznych poszerzamy wiedzę ogólną uczniów rozwiązując rebusy, krzyżówki, pracując z czasopismami, wykorzystując szeroką gamę informacji zawartych w internecie. Umożliwiamy rozwój  umysłowy udostępniając dużą ilość  gier planszowych i świetlicowych, wśród których  ogromną popularnością cieszą się zabawy drewnianymi klockami, gry edukacyjne oraz turnieje warcabowe. Zwycięzcy tych turniejów nagradzani są drobnymi upominkami oraz dyplomami. Korzystamy również, ze sprzętu audiowizualnego oglądamy wspólnie bajki lub programy edukacyjne.

    

    

Staramy się aby świetlica była nie tylko miejscem zabawy, nauki , ale i wypoczynku, co pozwala nam na stworzenie warunków jak najbardziej przyjaznych uczniom zwłaszcza, tym najmłodszym. Po za nauką i zabawą w naszej świetlicy uczniowie mogą również skorzystać z dożywiania w szkolnej stołówce. Każdego dnia dwudaniowy obiad z surówką lub owocem zjada 130 uczniów .Aby tak duża ilość dzieci mogła się dożywiać , bez względu na swój status materialny współpracujemy z OPS w Łambinowicach, Federacją Kobiet Polskich

w Kanadzie , Parafialnym Zespołem „ Caritas" oraz sponsorami prywatnymi.

 

 

Jednak to nie wszystko, gdyż aby w pełni promować zdrowe odżywianie świetlica szkolna od wielu lat realizuje europejskie programy wspierające poprzez dopłaty spożycie mleka oraz warzyw i owoców .  Umowa z Agencją Rynku Rolnego oraz Spółdzielnią Mleczarską w Prudniku pozwala na spożywanie  110 uczniom  uwielbianego przez nich mleka czekoladowego już za niewielką opłatą.         

 

 

   

 Z kolei uczniowie klas I-III bezpłatnie otrzymują dwa lub trzy razy w tygodniu owoce i warzywa , które mogą spożywać podczas przerw  śniadaniowych. Aby utrwalić te nawyki zdrowego odżywiania uczniowie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych zarówno w świetlicy jak i podczas zajęć szkolnych . Poznają tam wartości odżywcze poszczególnych produktów, ich znaczenie dla zdrowia człowieka lub np. produkty , które powodują otyłość. Zajęcia te realizowane są w ramach programu edukacyjnego pt. „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku" , który finansowany jest ze środków Krajowej  Unii Producentów Soku.

 Od stycznia 2011r. świetlica jest również miejscem  realizowania  zajęć w ramach projektu europejskiego „ Dobry Start" , 

 

    

 

Jak widać  świetlica szkolna stara się dotrzymać kroku bieżącym potrzebom i wymaganiom uczniów i ich rodziców. Jest również obecna  w żuciu szkoły współorganizując z Samorządem Uczniowskim  Jasełka, wizytę świętego Mikołaja, powitanie Wiosny , Święto Niepodległości czy wykonując świąteczne kartki i stroiki. Obecnie trwają u nas przygotowania do świat wielkanocnych. Wykonaliśmy  już wraz z uczniami dekorację świąteczną szkoły oraz rozpoczynamy pierwsze próby do przedstawienia okolicznościowego o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych, które  zostanie zaprezentowane uczniom naszej szkoły tuż przed świąteczną przerwą.

    

Tak można by pokrótce w pigułce przedstawić obraz szkolnej świetlicy. Jak widać  nie ma tu miejsca na nudę i szarość ,każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego . Taka szeroka tematycznie działalność świetlicy odpowiada zarówno uczniom ,rodzicom jak i nam jej pracownikom  . Wygląda na to ,że idziemy w dobrym kierunku , bo tylko tak możemy dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom i zmieniającej się szkolnej rzeczywistości.

                                                                       Kierownik świetlicy

                                                                         Małgorzata Cieślińska